به مناسبت روز خانواده

 

به مناسبت روز خانواده

در سال ۹۶، روز شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با ۲۵ ذی الحجه ۱۴۳۸ هجری و ۳۱۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی مصادف با نزول سورهٔ دهر (=سورهٔ انسان=سورهٔ هل أتی) در شأن امام علی(ع)، حضرت زهرا(س) و امام حسن و امام حسین(ع) و روز خانواده بود. روز خانواده و تکریم بازنشستگان در هر سال، روزی است که در تقویم قمری مطابق با ۲۵ ذی الحجه باشد.

می خواستم الان آماری درباره طلاق در ایران بدم.

در سال ۹۵ در سطح کشور از هر ۴ ازدواج یکی به طلاق منجر شده است و این یعنی بی‌ثباتی کامل خانواده‌ها.

خوب اینها برای چیست؟ من فکر می کنم که به دلیل خودبینی و خودپسندی زوجین هست که این همه آمار طلاق بالاست. اگر در زندگی کسی حاضر به گذشت و بخشش نباشد و همه از طرف مقابلشان فقط انتظار داشته باشند همین می شود. به ازای هر ازدواج ۱ طلاق!

خوب حالا در نظر بگیرید که بچه یا بچه هایی هم در کار باشد. واقعاً زوجین اگر به فکر خودشان نیستند به فکر کودکان بی گناه طلاق هم نیستند؟

امیدوارم روزی برسد که مردم بدانند که ازدواج تنها دفع شهوت نیست بلکه وظیفه ای است انسانی برای تربیت نسلی آگاه و فهیم. ازدواج برای آرامش زن و مرد و برای رشد انسان و در نهایت جامعه است.

امیدوارم روزی برسد که هر کس بعد از سن بلوغ عقلی -نه بلوغ جنسی- اقدام به ازدواج کند.

امیدوارم روزی مردم آنقدر خاکی و خوب باشند که شاهد این همه طلاق -که خود زمینه ساز فساد در جامعه است- نباشیم.

البته در این بین نقش مذهب و تعالیم مذهبی را نباید نادیده گرفت. واقعاً کسانی که بدانند خداوند ناظر آنها و زندگیشان است، کمتر خطا کرده بیشتر بخشش و گذشت می کنند. آنهایی که خداوند را ناظر بر اعمالشان می دانند در هر لحظه برای بهبود زندگی خود و زندگی شریک زندگیش و زندگی فرزندان بی گناهش می کوشد.