رابطه جنسی نخستین راه انتقال ویروس ایدز در ایران

 
رابطه جنسی نخستین راه انتقال ویروس ایدز در ایران

لوگوی بیستمین کنفرانس بین‌المللی ایدز

 

مطابق آمار وزارت بهداشت در ماه‌های نخست سال ۹۶ انتقال ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی بیش از دو برابر شده است. در این مدت تعداد زنان مبتلا به ایدز در ایران نیز به ۳۰ درصد کل مبتلایان افزایش یافته است.

مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری ایدز مرداد ماه دو سال پیش گفته بود که الگوی انتقال ویروس ایدز در ایران از سرنگ‌های آلوده در میان معتادان تزریقی به تماس‌های جنسی تغییر یافته است.

این واقعیت تا کنون در آمارهای رسمی کمتر منعکس شده بود، اما آماری که رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت شنبه، ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا ارائه کرده این تغییر الگو را به روشنی نشان می‌دهد.

به گفته‌ی پروین افسر کازرون انتقال ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی در ایران تا ابتدای امسال اندکی بیش از ۱۹ درصد بوده که در چند ماه گذشته به ۴۱ درصد افزایش یافته است.

او می‌گوید تا فروردین ۹۶ حدود ۶۶ درصد موارد ابتلا به ایدز بر اثر استفاده از سرنگ‌های مشترک در میان معتادان تزریقی بوده که این میزان اکنون به ۳۹ درصد کاهش یافته است.

مسئولان جمهوری اسلامی تا مدت‌ها وجود بیماری ایدز در ایران را کتمان می‌کردند و به خاطر انکار روابط پر مخاطره جنسی در ایران، عامل اصلی انتقال ویروس ایدز را سرنگ‌های آلوده در میان معتادان تزریقی معرفی می‌کردند.

DW.com

خوب مردم برای حفظ جان خود و جلوگیری از تولد کودکان مبتلا به ایدز باید به شدت مراقب باشند. حالا دیگه سرنگ های آلوده جای خود را به انتقال از طریق سکس داده است.

اما آنچه که خانم محرز مسئول تحقیقات ایدز در یک گفتگو اعلام کرده دولت آموزش های لازم را نداده است. خوب این یک حرف درستیه اما آیا خود مردم بعد از سالها که از پیدایش بیماری ایدز گذشته و این همه آموزش که در فضای مجازی موجود است نمی دانند که باید راه های جلوگیری بیماری ایدز را رعایت کنند؟