سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

 

ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بحران آوارگان و پناهجویان، تهدید هسته‌ای کره شمالی، هشتگ “من هم” از جمله موضوعات و رویدادهای خبرساز سال ۲۰۱۷ بودند. مروری بر سالی که رو به پایان است در آیینه ۱۷ تصویر برگزیده.

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

آواره و سرگشته: این زن از سفر و گریز پرخطر در خلیج بنگال جان سالم به در برد، اما آینده‌‌‌اش ناروشن است. او به خاطر سرکوب و خشونت علیه اقلیت روهینگیا در میانمار به بنگلادش گریخته است. این زن یکی از ۶۰۰ هزار نفری است که به این اقلیت مسلمان در میانمار تعلق دارند. سازمان ملل در ارتباط با سرکوب مسلمانان روهینگیایی ‌از “پاکسازی قومی” سخن گفته است.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

دل‌نگران: این پدر و دختر در تلاش گریز از موصل و خفقان حاکم بر این شهر بودند. گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) بیش از سه سال کنترل موصل و دیگر بخش‌هایی از عراق و سوریه را در دست داشت. داعش در ماه‌های گذشته شکست‌های سنگینی را متحمل شد، از جمله در موصل. نیروهای عراقی در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ موفق به آزادسازی این شهر از ستیزه‌جویان “دولت اسلامی” شدند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

خونسرد: قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل هم نتوانست مانع از اقدامات کیم یونگ اون، رهبر رژیم کره شمالی شود. او در سال ۲۰۱۷ هم دستور انجام آزمایش‌های موشکی را داد و کره شمالی دست به ششمین و بزرگ‌ترین آزمایش هسته‌ای خود زد. تنش میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در پی این آزمایش‌ها بالا گرفت، به ویژه آنکه کره شمالی مدعی است، با موشک‌های خود می‌تواند ایالات متحده را هدف قرار دهد.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

نفس راحت: مردم زیمبابوه سرانجام نفسی راحت کشیدند. رابرت موگابه، رئیس جمهوری ۹۳ ساله‌ی این کشور پس از فشار درون‌حزبی و همچنین فشار ارتش زیمبابوه از سمت خود کناره‌گیری کرد؛ رویدادی که شهروندان زیمبابوه از جمله نمایندگان پارلمان این کشور (تصویر) آن را جشن گرفتند. موگابه در سال ۱۹۸۰ که زیمبابوه به استقلال دست یافت، زمام امور را در دست گرفت و ۳۷ سال بر این کشور حکم راند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

محکوم‌شده: این یکی از بزرگ‌ترین جنایات جنگی بعد از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. راتکو ملادیچ، ژنرال صرب ۸ هزار بوسنیایی را در دهه ۹۰ میلادی به قتل رساند. او بیش از ۱۶ سال خود را مخفی نگاه داشته بود تا اینکه سرانجام در مه ۲۰۱۱ دستگیر و در سال ۲۰۱۷ در دیوان عالی لاهه به خاطر نسل‌کشی و جنایاتش به حبس ابد محکوم شد. تصویری از فریاد شادی زنان سربرنیتسا که همسران و پسرانشان را در جریان این کشتار از دست دادند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

عصیانگر: نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا می‌کوشد که با خشونت و ماشین‌های آب‌پاش تظاهرکنندگان معترض در کشورش را مهار کند؛ شهروندانی که حاضر به پذیرفتن سیاست‌های اقتدارگرایانه‌ی او نیستند. او در ماه ژوئیه پارلمان ونزوئلا را که در دست اپوزیسیون بود، سلب قدرت کرد و خود مجلسی جدید به راه‌انداخت تا سیاست‌های خود را پیش ببرد. ونزوئلا در حال حاضر در بحران اقتصادی شدیدی به سر می‌برد.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

سرکوب‌شده: اپوزیسیون روسیه پس از چهار سال سکوت بار دیگر به صحنه بازگشته است. آلکسی ناوالنی، چهره‌ی برجسته اپوزیسیون روسیه در ماه مارس ۲۰۱۷ موفق شد از طریق شبکه‌های اجتماعی ده‌ها هزار شهروند روسیه را برای اعتراض به ولادیمیر پوتین و وجود فساد در دستگاه دولتی این کشور به خیابان‌ها بکشاند. پلیس روسیه در جریان این اعتراضات صدها تظاهرکننده را بازداشت کرد.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

با اعتماد به نفس: رز مک‌گوآن یکی از اولین چهره‌هایی بود که هاروی واینستین، تهیه‌کننده‌ی مشهور هالیوود را به تعرض جنسی متهم کرد و موجی از اعتراضات و برکناری‌ها را به راه انداخت. با این اقدام جسورانه بود که هشتگ “من هم” (#MeToo) شکل گرفت و هزاران زن و مرد که مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته بودند، حکایات و تجربیات خود را از طریق این هشتگ روایت کردند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

جعلی: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سخنگویش شان اسپایسر گزارش‌های رسانه‌ها درباره شمار تماشاگران در مراسم تحلیفش را “از لحاظ علمی نادرست” خوانده بودند. در این این تصاویر می‌توان به وضوع دید که شمار حضار در مراسم تحلیف باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا به مراتب بیشتر بوده است. این یکی از نخستین درگیری‌ها و مشاجره‌های ترامپ با رسانه‌ها محسوب می‌شود.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

تسلیم‌ناپذیر: با ابتکار عمل کالین کپرنیک، ستاره فوتبال آمریکایی در سال گذشته میلادی بود که اعتراض به تبعیض نژادی در آمریکا بار دیگر به میدان ورزش کشیده شد. حال اما زانو زدن در هنگام اجرای سرود ملی آمریکا به حرکتی نمادین بدل شده است. در این تصویر بازیکنان تیم نیو انگلند پتریوتس برای اعتراض به اقدامات خشونت‌آمیز پلیس و تبعیض‌نژادی و همچنین در اعتراض به واکنش تهدید‌آمیز ترامپ دست به این اقدام نمادین زده‌اند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

پرتنفر: در جریان تظاهراتی در شارلوتزویل که با حضور راست‌گرایان از یک سو و معترضان به تبعیض نژادی در آمریکا انجام گرفت، یک خودرو به تظاهرکنندگان علیه تبعیض نژادی حمله برد و شماری را زخمی کرد. دونالد ترامپ اما به جای آنکه اعمال راستگرایان را محکوم کند، از خشونت هر دو طرف سخن گفت. اظهارات او با انتقادات و اعتراضات تندی روبرو شد و سبب گردید که او گفته‌های خود را در نهایت تعدیل کند.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

لبخند بر لب: صفیه خان (چپ)، فعال مدنی در بریتانیا با چهره‌ای آرام و با لبخند با رهبر گروه راستگرای افراطی “لیگ دفاع از انگلیس” روبرو شد و به نماد شهامت مدنی علیه راستگرایان بدل گردید. او در یک تظاهرات در بیرمنگام به کمک یک زن باحجاب که مورد تهدید تظاهرکنندگان راستگرا قرار داشت، شتافته بود. “لیگ دفاع از انگلیس” جزیی از موج گرایش‌های راستگرایانه و ضداسلامی در اروپا است.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

مستقل؟: شمار زیادی از شهروندان جوان یک هفته پس از برگزاری همه‌پرسی اسقتلال کاتالونیا در بارسلون برای دفاع از حفظ وحدت اسپانیا تظاهرات کردند. پیش از آن دولت اسپانیا کوشیده بود، جلوی برگزاری این همه‌پرسی بحث‌برانگیز را با کمک نیروهای پلیس بگیرد. اسپانیا در سال ۲۰۱۷ شاهد تظاهرات و گردهمایی‌های بی‌شماری بود که از سوی هواداران استقلال کاتالونیا از یک سو و طرفداران اتحاد اسپانیا از سویی دیگر برگزار شد.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

جداشده: کوه‌هایی که از طریق “بلوار کوه‌های یخی” در کانادا در مسیر جنوب در حرکت‌اند، به جذابیتی توریستی بدل شده‌اند و در عین حال نمایانگر معضل گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی هستند. بزرگی ‌این کوه‌ها و شمار آنها در این سال‌ها افزایش یافته است. این مسئله نگرانی هواشناسان و کارشناسان تغییرات اقلیمی را برانگیخته است.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

در دفاع از کتاب: یکی از مهم‌ترین آثار عرضه‌شده در نمایشگاه معروف دوکومنتا در سال ۲۰۱۷ “پارتنون کتاب‌ها” از مارتا مینوخین، هنرمند آرژانتینی بود. او بنایی به سبک پارتنون در یونان ساخت و آن را با ۶۷ هزار کتابی که در گذشته ممنوع بوده‌ یا هنوز هم هستند، تزئین کرد. این هنرمند آرژانتینی بعدا این کتاب‌ها را در بین بازدیدکنندگان از نمایشگاه دوکومنتا در شهر کاسل آلمان تقسیم کرد.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

هنگفت: تابلوی ۵۰۰ ساله ‌”سالوادور موندی” (منجی جهان) در خانه حراج کریستی در نیویورک به بهای ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت. این بیشترین مبلغی است که تا کنون برای خرید یک اثر هنری پرداخت شده است. این تابلو یکی از ۲۰ اثری است که به گفته‌ی کارشناسان داوینچی با قاطعیت خالق آن بوده است. این تابلو قرار است به زودی در موزه لوور ابوظبی به نمایش گذاشته شود.

 

سال ۲۰۱۷ در ۱۷ تصویر

اسطوره‌ای: این دو دونده سال‌های زیادی رقیب سرسخت ‌یکدیگر بودند: یوسین بولت (راست) از جامائیکا و جاستین گتلین از آمریکا. گلتین که در مسابقات جهانی دو و میدانی در لندن در سال ۲۰۱۷ گوی سبقت را از بولت ربوده بود، پس از این موفقیت ادای احترام را به بولت کهنه‌کار به جا آورد تا ستایش خود را نشان دهد. بولت ۹ مدال طلای المپیک کسب کرده و تنها کسی است که موفق شده، ۱۰۰ متر را زیر ۶ / ۹ ثانیه پشت سر گذارد.

 

منبع: dw.com