به مناسبت روز جهانی غذا

 

به مناسبت روز جهانی غذا

 

امروز ۱۶ اکتبر مصادف با ۲۵ مهرماه روز جهانی غذاست. در این روز همه باید به این فکر بیفتند که حدود ۸۰% مردم جهان در طول روز به فکر تهیه غذا و آذوغه هستند. بدین معنی که باید تمام روز را کار کنند تا گرسنه نمانند.

امروزه سوء تغذیه و گرسنگی یکی از مشکلات جوامع جهان سوم است. جنگ ها بر کمبود غذا تاثیر فراوان و مخربی دارد. ثروتمندان در این روز باید بدانند که مردم فقیر هم نیاز به غذا دارند و باید به آنها کمک کنند.

بسیاری از بیماری های مردم جهان نیاز به دارو ندارد بلکه تنها با خوردن غذای کافی می توانند سلامتی خود را بازیابند.

ای کاش ثروتمندان و سیاسیون ستمگر جهان می دانستند که غذا یکی از نیازهای اولیه هر فرد به ویژه کودکان است و به کمک فقرا می رفتند تا آنها را از درد گرسنگی نجات دهند.

شاید باورکردنی نباشد اما ۸۰۰ میلیون نفر در شب سر گرسنه به زمین می گذارند.

البته ما باد توجه کنیم که حیوانات هم به غذا احتیاج دارند. هر فرد باید علاوه بر داشتن نگرانی گرسنگی انسان ها نگران گرسنگی حیوانات هم باشد. نباید در خیابان ها و کوچه ها شاهد گرسنگی گربه ها و سگها باشیم.

انسان ها همچنین نباید محل زندگی حیوانات را از آنها بگیرد.

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد. سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. این سازمان از مرکز فائو و از طریق شبکه جهانی بالغ بر حدود نود اداره برای گسترش و مدرنیزه کردن کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تأمین غذای مناسب برای همگان، به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

 

هدف سازمان فائو، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است. مبارزه با سوءتغذیه با ارائه اطلاعات لازم به کشورهای مختلف؛ از دیگر اهداف فائو است که بازدهی کشاورزی و سطح تغذیه در جهان را افزایش داده است. مقر این سازمان واقع در شهر رم در کشور ایتالیا است.
فائو به اعضایش شامل اتحادیه ارو‍پا و ۱۸۳ کشور خدماتی ارئه می‌دهد و در این راه با هزاران همراه در سرتاسر جهان، از سازمان‌های جامعه مدنی مانند گروه‌های کشاورزان و سازمان‌های بشر دوستانه تا دیگر موسسات ملل متحد، بانک‌های توسعه و بخش خصوصی، همکاری می‌کند.

 

اهداف اصلی فائو
۱- مساعدت به کشورهای در حال توسعه با در اختیار گذاشتن امکانات فنی.
۲- کمک به دولت‌ها در جهت تعیین خط مشی و مشاوره در برنامه ریزی.
۳- جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات.
۴- فعالیت به عنوان محلی برای تبادل نظر و گردهمایی ملت‌های فقیر و غنی با شرایط برابر.